Mladší nebo starší partner?
Vyšlo na www.doma.cz,
text: Jana Potužníková (18.8.2011)
Mladší, nebo starší partner: který vás udělá šťastnou?
Vybrat si toho správného partnera není žádná legrace.
Na první pohled je to jasné – starší muži se víc starají, mají více zkušeností, dokážou s námi vybudovat skutečný domov. Mladší jsou spíše do větru, poživační, divocí, plní energie, schopní naučit nás žít život se všemi jeho slastmi i strastmi. Jenže podle čeho se v případě volby mladšího či staršího partnera rozhodujeme? A záleží na tom věku nakonec vůbec?
Sourozenecké teorie
Někdo to má prostě dané: vždycky si vybere mladšího nebo vždycky staršího partnera. Někdo zase jednou tak a podruhé jinak. Co za tím je? Nabízí se „sourozenecká teorie“, totiž že staršího partnera volí ženy, jež měly staršího bratra, mladšího ty, jež se staraly o mladší sourozence. No a jedináčci nebo „prostřední“ sourozenci volí asi podle životní situace? Těžko říct. Pravda je, že právě o této teorii se napsaly stohy knih, ale žádná ji stoprocentně nepotvrdila.
Jistá si jí není ani brněnská psycholožka Katarína Bradáč, která konstatuje: „Osobně se přikláním k jedinečnosti každého z nás, naší životní historii, hodnotám a preferencím. Pokud tedy člověk volí výrazně staršího či mladšího partnera, může pro to mít zcela specifické důvody, jež vůbec nemusí korespondovat s výše uvedeným pořadím v sourozenecké konstelaci. Navíc mladý muž také může nabídnout jistotu a stabilitu a starší muž rovněž může být mladý na duchu i na těle.“
Standardní výběr
V našich zeměpisných šířkách se každopádně více „nosí“ partneři starší. Snad právě proto, že my středoevropanky máme raději jistotu, zkušenosti, které ve starších mužích podvědomě očekáváme. „Každý předpoklad s sebou nese riziko, že se nesplní, ale každý samozřejmě máme právo něco očekávat. Pravděpodobně se od staršího muže obecně skutečně očekává, že bude starostlivější, spolehlivější, víc orientován na rodinu a stabilitu, nicméně pokud tomu tak není, proč by to mělo být špatné?
Chce-li starší muž žít volný život, nevázat se, cestovat, nepřebírat odpovědnost za jiné kromě sebe a je tak šťastný a dle sebe žije naplněný život, je to pak špatně?“ ptá se psycholožka Katarína Bradáč a vyvrací naši „jistotu“ očekávanou v náruči starších mužů. Fakt je, že kromě věku musíme brát v potaz partnerovo sociální zázemí, pracovní vytížení, povahové vlastnosti a další parametry, které se ukážou třeba až časem…
Proti proudu
Na co jsme si ještě tak docela nezvykli, je situace, kdy si žena vybere mladšího muže, nebo dokonce výrazně mladšího muže. Také vás to pobuřuje nebo se vám to nezdá „přirozené“? „To může pramenit v konvenci či zvyku z minulosti, protože bývalo běžné provdat mladou ženu za staršího muže. Oboustranně se to totiž vyplatilo: starší muž byl ještě potentní a již zabezpečen finančně, tudíž vhodným kandidátem na pokračování rodu a přežití.
Mladá žena bývala s vyšší pravděpodobností plodná a ze stejného důvodu – plození potomků, nejlépe synů, žádána. Mladík, i když plodný, nebyl zrovna symbolem stability a prosperity, a starší žena, i když třeba zabezpečena finančně – kupříkladu jako vdova – nebyla ideálním pro plození potomků. Každopádně si myslím, že je to výhradně věc onoho páru a vůbec nevidím důvod pro posuzování soukromého života někoho jiného,“ říká brněnská psycholožka. Přesto se mnohé ženy do takového vztahu pouštějí. Proč?
Navždy mladá?
Jedním z motivů pro vztah s mladším či výrazně mladším mužem je ženina touha nestárnout. Je to možná podvědomé hledání „elixíru mládí“, protože od mladšího muže očekáváme více energie, sexuální nevyjímaje. „Mladší partner může ženu skutečně z určitého úhlu pohledu jakoby omladit. Může být obecně i sexuálně aktivnější, zajímat se o sport, trénovat mozek, mít zdravý životní styl, což pravděpodobně sdílí i se svojí partnerkou,“ vyjmenovává Katarína Bradáč. Zároveň však varuje před krutým prozřením: „Riziko, že se jednou starší žena podívá na procházce se svým mladým partnerem do výkladní skříně a uvědomí si svůj věk, je přítomno každý den.
Otázka je, jak to na ni zapůsobí a co s tím udělá. Zda svou zralost přirozeně přijme, nebo se začne trápit představou, kdy přijde den, kdy se mladší partner vydá za mladší partnerkou nebo bude chtít vlastní dítě… Vědět o rizikách je dobré, rozhodně je však užitečnější se jimi netrápit dopředu a hlavně brát život, jaký je, a umět ho žít po svém.“
Věk (ne)rozhoduje
Ať se vám líbí muži mladší nebo starší, berte to prostě tak, jak to je. Netrapte se tím, že si na vás okolí ukazuje, protože jste o deset let starší než váš manžel. Nechte drbny drbat, když se jim nelíbí, že vám je dvacet a vašemu partnerovi čtyřicet. Svůj vztah si žijete vy a důležitý je jen váš pocit. To, jestli je vám spolu dobře. Jestli vám to klape v posteli i každodenním životě, jestli si umíte představit, že spolu budete navždycky…
„Pro někoho hraje věk partnera důležitou roli a pro někoho vůbec. V každém případě je dobré o svých preferencích vědět, případně i o motivaci, která je za nimi. Když se pak člověk dostane do společensky méně akceptovatelné situace, snáze se s ní vyrovná a nezraňují ho pohledy či připomínky okolí,“ doporučuje psycholožka Katarína Bradáč.
„Důležitá je v každém případě vnitřní pohoda člověka. Jste-li spokojená se svou volbou partnera, vyzařuje z vás spokojenost navenek a mnozí komentátoři si své poznámky odpustí. Svou vnitřní harmonií jim seberete vítr z plachet. A když se vám nedaří to ustát, a přesto stojíte o vztah s partnerem, který není akceptován, obraťte se na odborníky. Věkově nevyvážená partnerství mohou být a bývají perspektivní a kvalitní. Oba partneři v něm obvykle hledají něco, co potřebují, a to vztah posiluje. V každém případě se nebojte žít si po svém,“ dodává psycholožka.